Täidega seotud müüdid

Peatäid! Niipea, kui jutt neile pisikestele ronimismeistritele läheb, oskab igaüks midagi omalt poolt lisada. Ent vaevalt ringleb ühegi teise terviseteema kohta nii palju valeinfot ja müüte. Neile, kes endil täid avastavad, vaadatakse kohe viltu. Tagajärg: peatäisid varjatakse ja nii saavad nad märkamatult edasi levida. Paanika ja valed ravivõtted ei aita täidest vabaneda.

Osta siit!

PEATÄID ON PUUDULIKU HÜGIEENI TUNNUS!

VALE!

Täide rünnakul pole hügieeniga midagi pistmist. Peatäide eest ei kaitse ka sagedane peapesu, eelkõige saavad peapesu käigus puhtaks ka täid. Peatäisid esineb enim seal, kus inimesi on palju ja nad on omavahel tihedas kontaktis nagu näiteks lapsed koolides ja lasteaedades. Tänu otsesele juuksekontaktile (nt mängides) saavad täid hõlpsasti levida, rännates ühelt pealt teisele. Hüpata või lennata täid ei oska. Kahjuks viib see müüt olukorrani, kus lapsevanemad varjavad peatäide olemasolu, ümbritsevaid inimesi neist ei teavita ja täidele antakse levikuks lisaaega.

PEATÄID LEVITAVAD HAIGUSI!

VALE!

Peatäid ei levita meie laiuskraadidel haigusi. Nad on küll tüütud, ent põhimõtteliselt ohutud. Siiski võib inimesel täi sülje suhtes tekkida allergiline reaktsioon. Täide tegevusest tulenev sügelus sunnib pidevalt pead kratsima. Mõnikord on selle tagajärjeks bakteriaalsed infektsioonid.

KASSID JA KOERAD KANNAVAD PEATÄISID EDASI!

VALE!

Peatäid elavad üksnes inimese juustes ja koduloomad ei kanna neid inimesele üle. Ellu jäämiseks vajavad peatäid inimverd. Olemas on küll koera- ja kassitäid (ja veel palju teisi täiliike), kuid nemad ei suuda inimestega midagi peale hakata! Seega puudub igasugune põhjus töödelda täirünnaku korral perekonnas ka koduloomi.

PEATÄID LEVIVAD PEAKATETE, JUUKSEHARJADE, VOODIPESU JMS VAHENDUSEL VEEL PÄEVI!

JAH, AGA HARVA!

Täile ideaalne temperatuur ja toit, mida ta ellujäämiseks hädasti vajab, on vaid inimese peas. Ilma korrapäraste toidukordadeta (ligikaudu iga kolme tunni järel) saab täi elada vaid maksimaalselt 1-2 päeva. Esemed on harva “täitanud” ja seepärast pole vastav tõrje tavaliselt vajalik. Voodi- ja ööpesu ei ole vaja keeta, piisab vaid, kui need välja vahetada ja 60 kraadi juures läbi pesta. Sama kehtib mütside ja käterättide kohta. Oluline on leida allikas, kust täid on pärit ning teavitada ja ravida inimesi, kes allikaga on kontaktis olnud.