TÄIRÜNNAK!

Täi ei vali, kelle pähe ronida. Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest. Täid võib koju tuua mitte ainult lasteaia- või koolilaps, nende vastikute putukatega võib nakatuda ühissõidukites või isegi tööpostil.

Sagedamini esineb täitõbe siiski 3-11 aastastel lastel, kes nakatuvad otseses kokkupuutes teiste laste peadega, harvem ka kammide, patsikummide ning mütside vahendusel.

MIDA PEAKS TEADMA LAPSEVANEM …

Kui laps kratsib pidevalt oma pead, on tema juustesse asunud tõenäoliselt peatäid.
Peaaegu iga kolmandat last tabab vähemalt kord elus täinuhtlus.
Täid tunnevad end kõige paremini peanahal. Iga 2-3 tunni tagant imevad nad verd. Selle käigus eritavad nad peanahka ensüümi, mis takistab vere hüübimist. Täi poolt peanahka eritatud sülg tekitabki sügelust. Peatäid on küll jälgid ja tüütud – aga nad ei ole ohtlikud.

SÜGELUSE KORRAL OTSIGE TÄISID

Täikahtluse korral otsige esmalt oma lapse peanahk ja juuksed põhjalikult läbi.
Kõige parem on seda teha täikammi abil, kuid hakkama saab ka tavalise kammiga. Tihti pesitsevad täid kõrvade taga, kaela piirkonnas ja/või oimukohtadel.
Tõmmake kammiga salk-salgu haaval alates juuksejuurtest aeglaselt juukseotste suunas. Täid on hallikad või pruunikad ja jäävad kammi piide vahele kinni. Tingud on valged või pruunikad ja näevad välja nagu kõõm ning neid on juustest väga raske eemaldada. Kuna peatäid ei pruugi piirduda vaid laste peadega, uurige hoolikalt ka teiste pereliikmete ja lähedaste päid.

ÕIGE TÄIVASTANE VAHEND!

Tõhusa ja kindla tõrjemeetodina on tänapäeval kasutusel dimetikooni sisaldavad preparaadid.
Dimetikoonid on spetsiaalsed silikoonõlid.
Võrreldes klassikaliste neurotoksilise toimemehhanismiga täivastaste vahenditega erinevad uued dimetikoonipõhised preparaadid selle poolest, et nende toime on füüsikaline. NYDA® sisaldab kahekomponendilist (dual formula) dimetikooni ehk kahe erineva dimetikooni segu.

Juustesse pihustatud dimetikoon tungib tänu oma füüsikalistele omadustele täi hingamissüsteemi, tõrjub sealt välja õhu ja lämmatab täi. Ühtlasi blokeerib dimetikoon tingude ehk täimunade hingeavad, takistades seeläbi muna koorumist ja arenemist peatäiks.

NYDA® kahekomponendilise dimetikooni efektiivsus on uuringutega tõestatud. NYDA® on esimene dimetikooni sisaldav täivastane preparaat, mille baasil uuriti ja analüüsiti dimetikooni toimemehhanismi ning tõestati tema ainulaadse kahekomponendilise koostise efektiivsus täitõve ravis (Richling and Böckeler, 2008).

TÄHTIS! TÄIRAVI EDUKUSE TAGAB TINGUDE HÄVITAMINE

Üksainus peatäi muneb päevas kuni kümme muna.
Munad, mida nimetatakse tingudeks, on valkjad-pruunikad, umbes liivaterasuurused. Tingud kleepuvad tugevalt juuksekarva külge, hästi peanaha lähedale.
Tähtis on, et täivastane vahend hävitaks täid ja tingud esimese kasutuskorraga. Tavaliselt ei ole probleemiks täide hävitamine vaid just tingudest jagu saamine. Kui tingud jäävad ellu, siis 8-9 päeva pärast arenevad neist juba uued täid ja kõik kordub. Seega, kui vahendi kasutusjuhendis on nõue ravi korrata, siis on oht, et tingud selle toimel ei hävi.

Peatäidest võimalikult kiiresti lahti saamiseks on seega oluline kasutada preparaati, mis tapaks lisaks peatäidele ka tingud. Erinevate peatäivastaste vahendite tingusid hävitava toime välja selgitamiseks läbi viidud uuring andis järgmised tulemused: NYDA® tapab tingud juba pärast ühetunnist toimeaega 95-100% ulatuses, samal ajal kui teised testitud vahendid tapsid kõigest kuni 50% tingudest [Heukelbach J. et al., 2011]. Mainitud suurepärased tulemused seoses NYDA® tinge hävitava toimega leidsid kinnitust ka teises sõltumatus uuringus, mis puudutas permetriini suhtes resistentsete peatäide mune [Strycharz et al. 2012].