Tüütu putukas täi

Peatäide rünnak on küll tülikas, kuid tavaliselt siiski kahjutu!

Peatäid kuuluvad putukate hulka ja elavad reeglina üksnes inimeste juustes. Eriti hästi tunnevad nad end kõrvade taga, kuklapiirkonnas ja oimukohtade läheduses.

  • Peatäid on 2-3,5 millimeetri suurused, neil on kuus jalga ja nad toituvad eranditult vaid inimese verest. Sarnaselt sääskedega torkavad nad oma pistmis-imemissuise peanahka ja imevad sellega verd. Pistekohad võivad hakata tugevalt sügelema ja intensiivse kratsimise tulemusel võivad need kohad muutuda ebameeldivalt põletikuliseks.
  • Peatäid ei oska hüpata ega lennata. Peremeesorganismi vahetamisel loodavad nad otsesele peakontaktile. Täid klammerduvad küüniste abil juuksekarva külge ja kiiguvad ühe inimese juustelt teise omadele. Eriti armastavad nad inimesi, kes on sotsiaalsed ja kontaktialtid. Selleks, et peatäid võtaksid lõhna üles, piisab suhteliselt lühikesest kontaktist. Täiskasvanud täile piisab ühest minutist, et läbida juustes u 23 sentimeetrit.
  • Täimune nimetatakse tavakeeles tingudeks. Need on valged kuni pruunikad, ühtlase kujuga ja umbes liivaterasuurused. Nad kleepuvad nagu pärlikee pärlid ülimalt tugevalt juuksejuurte läheduses juuksekarva külge ja neid on väga raske eemaldada. Kõõm erineb tingudest oma valge värvuse ja ebareeglipärase kuju poolest. Kõõma on kerge juustest välja raputada.
  • Hiljuti munast koorunud täisid, kes pole veel paljunemisvõimelised nimetatakse noortäideks. Nende sigimisvõimeliseks muutumine võtab aega 9-12 päeva. Suguküpsed täid on pruunikat värvi. Nad on umbes seesamiseemne suurused. Emase peatäi eluiga on u 30 päeva ja ta suudab selle ajaga muneda umbes 150-300 muna.

Täi elutsükkel

Munade (tingude) asukoht

Täimunad kinnituvad peanaha lähedal tugevalt juuksekarva külge.

Täi arenemine munas

Päevad 0–7

Vastse (noore täi) koorumine

Vastsed kooruvad umbes 7–8 päeva pärast munade munemist.
Päevad 7-8

Noortäi areng

Noortäi areng toimub 9–12 päeva jooksul kolmes staadiumis, hõlmates kolme kestumist. Tähtis! Noortäid pole veel võimelised munema ega peremeesorganismi vahetama!
Pärast vastse koorumist

Täiskasvanud täi

Suguküps emane täi suudab oma eluea jooksul (u 30 päeva) muneda iga päev 5–10 muna.
Kuni päevani 50

Pildiallikad: Munad/ting/vastne: Mandacaru Stiftung / Professor Hermann Feldmeier
Täiskasvanud täi: I. Richling ja W. Böckeler, Kiel